Зміст відкрити
Мистецтво говорити чітко, логічно висловлювати свою думку, правильно ставити наголоси – це те, чого потрібно вчитись. Від цього залежить, як вас зрозуміє оточення та як сприйме сенс сказаного. Виразно говорити повинні вміти усі, особливо представники професій сфери обслуговування, власники бізнесу. Пропрацьовувати дикцію варто в дитячому віці, проте навчитись гарно говорити можна і дорослим, в цьому допоможуть заняття з логопедом і регулярне виконання спеціальних вправ.
Гарна дикція важлива в повсякденному і професійному житті. Вона є своєрідною візитною карточкою, адже допомагає висловлювати свої думки, доносити інформацію без перешкод. Від неї залежить:
У діловому світі жестикуляція практикується рідко і вона доволі скупа. Понад 90% інформації передається саме з допомогою мовлення. Від вміння гарно чітко і зрозуміло говорити значною мірою залежить успіх у професійній сфері.
Покращити вимову і дикцію можливо в будь-якому віці, проте для цього знадобиться дисципліна та цілеспрямована щоденна робота.
Якщо є виражені проблеми з дикцією варто звернутись до фахівця, який вибудує чітку систему подолання дефектів. Покращити вимову самостійно можливо, якщо потрібно виправити незначні нюанси, проте це буде досить складно. Для отримання позитивного ефекту потрібно тренувати м'язи обличчя, губ, горла, вправи повинен підбирати спеціаліст відповідно до індивідуальних особливостей людини.
Найбільш універсальними є наступні методи та способи:
Саме з вправ логопеди рекомендують починати роботу з дикцією. Вони допоможуть збільшити рухливість м’язів, зняти блоки та обмеження.
Для гарного мовлення важливе правильне дихання. Тренувати його допоможе фізична вправа “кішка-собака”. Стати на коліна, руки поставити під плечі. На вдиху прогинати спину вниз, голову тягнути вверх, на видиху округляти спину, голову тягнути під себе. Ця вправа чудово відкриває діафрагму та добре ставить дихання, в результаті мовлення стає чіткішим, виразнішим, глибшим. Варто робити по 15-20 повторень щодня.
У роботі з вимовою та дикцією важлива регулярність. Варто займатись щодня від 15 хвилин до години. 5–10 хвилин слід приділити вправам для артикуляційного апарата:
Всі ці вправи дуже прості, підходять дітям та дорослим, проте важливо відповідально поставитись та не пропускати їх. При цьому на першому місці стоїть техніка виконання. Самостійно навчитись правильно їх виконувати не завжди вдається. До того ж мають місце індивідуальні особливості будови ротового апарату. Саме тому робота логопедом набуває актуальності, для того, щоб навчитись гарно говорити потрібна професійна допомога навіть дорослим.
Заняття з логопедом – це чудовий спосіб швидко та якісно виправити дефекти вимови й дикції. Серед основних переваг:
Заняття з логопедом допоможуть покращити вимову, дикцію за короткий період, створити власний імідж і збільшити довіру клієнтів. Людей, які вміють через слово, інтонацію переконувати, спонукати до дій слухають, поважають, цінують у суспільстві. Неправильна вимова навпаки, робить фахівця менш привабливим в очах клієнтів та може сприйматись як ознака некомпетентності.
Мовний апарат можна розвивати та змусити працювати правильно можна у будь-якому віці. Ось декілька рекомендацій логопедів:
Для того щоб гарно, чітко та виразно говорити дуже важлива правильна постава. Саме тому крім занять з логопедом, самостійних тренувань важливо ввести у своє життя спорт, вправи на поставу. Це матиме позитивний вплив на голос, виразність мовлення і, звичайно ж, здоров’я та хороше самопочуття.