Знайди свого майстра краси
Київ

Популярні лазні: види і особливості

Лазня здавна вважалася першим і найдієвішим засобом очищення тіла, відновлення життєвих сил і позбавлення від багатьох недуг. У цій статті ми розповімо про найпопулярніші видах лазні і їх відмінностях.

Зміст

  1. Баня - що це?
  2. Які бувають лазні
  3. Громадські та приватні лазні

 

Лазня - що це?

Лазня - це особливе місце, де гігієнічні процедури по догляду за тілом поєднуються з душевним відпочинком, зняттям втоми, що накопичилася і загальним оздоровленням організму. Навіть найпростіша, невеликих розмірів лазня з парою дозволяє легко очистити шкіру і пори від накопичення бруду і шкірного жиру, вивести з організму шлаки і зайву рідину, поліпшити травлення і відновити сили. Взимку парилка особливо корисна - вона прогріває кожну клітинку тіла, змушує швидше циркулювати кров і зміцнює імунітет.

Але це ще не всі переваги лазні. Часто відвідування парної включають в комплексну програму позбавлення від целлюліту та в курс для схуднення. А ще - це хороша можливість поспілкуватися з друзями за чашкою гарячого трав'яного чаю, влаштувати романтичний відпочинок для двох і навіть організувати домашні пологи.

Одним словом, «плюсів» у лазні досить, мінусів - мінімум. В яких випадках відвідування лазні може принести шкоду, ми розповімо трохи пізніше, а поки розглянемо, які є лазні і чим вони відрізняються.

 

Які бувають лазні

Всі сучасні лазні мають глибоке коріння. У багатьох народностей ці водні процедури були справжнім ритуалом очищення тіла і душі. До походу в лазню готувалися заздалегідь і проводили там по кілька годин, а то і весь день. Це були громадські лазні, де люди милися, парилися, і одночасно спілкувалися, ведучи неспішні бесіди. Національні традиції передавалися з покоління в покоління, сьогодні вони також є невід'ємною частиною побуту кожного народу.

 

На сьогоднішній день існує чимало різновидів бань, і кожна з них має свої особливості. Особливою популярністю користуються такі види лазень:

  • російська;
  • японська;
  • римська;
  • чеська;
  • турецька;
  • фінська.

 

Російська лазня - національна традиція слов'янських народів. Це дров'яна лазня, що представляє собою приміщення, споруджене з колод, власне, тому її називають екологічно чистою парною. Особливою популярністю користуються соснова і липова еко лазні. Масаж спеціальними дубовими віниками є частиною водних процедур, тому, як правило, російські лазні - це лазні з банщиком, тобто спеціально навченим масажистом.

Пар отримують від обливання водою розпечених каменів, тому температура в лазні може доходити до 70° С і навіть вище, при цьому вологість не перевищуватиме 25%.

Японська лазня істотно відрізняється від російської: тут відсутня парилка і інша банна атрибутика. Велика дерев'яна бочка і кушетка в кутку - так виглядає традиційна японська лазня.

Лазні в Японії є трьох типів: фурако, офуро і Сента. Фурако і офуро - невеликі споруди, розраховані на одного-двох чоловік. Сента - громадська лазня, де водні процедури можуть приймати одночасно 100 осіб. На відміну від російської парної ефект в цих лазнях досягається за рахунок занурення людини в дерев'яну купіль (бочку), наповнену гарячою водою, що нагрівається тирсою, галькою. У деяких лазнях, наприклад, офуро, ці процедури комбінуються один з одним. Користь від таких занурень очевидна, стверджують японці. Наприклад, лікувальні речовини, що виділяються з кедрової тирси проникають в шкіру через пори.

На цьому фото зображена лазня в традиційному японському стилі.

Римська лазня (римська терма) являє собою приміщення з мармуровими сидіннями і лежаками. Парення здійснюється за рахунок густої вологої пари (98-100%), яка подається всередину терми через спеціальні отвори в підлозі і стінах. Він огортає все тіло, пом'якшує шкірні покриви і розкриває пори, через які з організму виводяться всі шлаки. Температура в лазні утримується на позначці 45-60 ° С.

Римська парна включає кімнату відпочинку і басейн, тому після основної процедури відвідувачі можуть або просто відпочивати за чашкою чаю або поплавати в басейні.

Чеська лазня - національна традиція чехів, яка полягає в прийнятті певних ванн. Процедура включає кілька етапів. Спочатку людина на 20-30 хвилин занурюється в гідромасажну балію з королівського дуба, наповнену пивним напоєм, нагрітим до температури 37 ° C. Під час прийняття пивних ванн можна одночасно пити світле або темне пиво.

Далі слід відпочити на матраці, набитому пшеничною соломою. В цей час організм засвоює вітаміни та інші корисні речовини, отримані з хмільної ванни. При бажанні можна перекусити свіжоспеченим домашнім хлібом.

Турецька лазня (хаммам) – «найправильніша» лазня з точки зору температурного режиму. За облаштуванням і принципом парення вона дуже схожа на римську терму. Принцип парення в ній аналогічний: тіло людини огортає густий пар, вологість якого доходить до 100%, при цьому температура не перевищує 55 ° С.

Фінська сауна схожа з російською лазнею, але відрізняється досить екстремальними температурами: повітря в приміщенні може прогріватися до 90-100° С.

 

Громадські та приватні лазні

Варто відзначити, що лазні бувають муніципальними та приватними. Куди краще ходити паритися - це кожен вибирає індивідуально. Ті, кому не вистачає спілкування, наприклад, представники пенсійного віку, вважають за краще громадські лазні, де можна не тільки попаритися, але і просто поговорити з випадковими знайомими.

У Європі, наприклад, Німеччині, громадські лазні переважно загальні. Те, що незнайомі чоловіки і жінки паряться разом, у німців вважається нормою, так як, за їхнім твердженням, вони йдуть в лазню, щоб відпочити і погрітися, а не для того, щоб познайомитися. Знайомство з протилежною статтю в лазні вважається безкультур'ям. У той же час традиція інших народностей влаштовувати в громадській лазні окремо жіночі і чоловічі дні, актуальна і сьогодні.

Однак, громадські лазні не кожному до вподоби. Багатьох бентежить необхідність оголюватися перед незнайомими людьми, нехай і своєї статі, а також рівень санітарії. У цьому випадку перевага віддається приватним лазням, до переваг яких відноситься високий рівень обслуговування. Приватні лазні зручно використовувати для відпочинку у вузькому колі, неформальних зустрічей з діловими партнерами або романтичного побачення.

Все лазні гарні, корисні і кожна має свої переваги. В якій лазні паритися - вирішувати вам. Якщо здоров'я дозволяє, ви без проблем можете приймати водні процедури в російській лазні або фінській сауні. Якщо до вподоби східні традиції парення - до ваших послуг римська парна або хаммам, де можна перебувати досить довго без ризику для здоров'я. Ну, а якщо ви хочете оздоровитися в кращих традиціях Чехії - ласкаво просимо в пивну чеську баню!


Оцініть статтю:
(Голосів: 2. Рейтинг: 5 з 5)

<< Лазня - відпочинок з користю для здоров'я   |   Кріосауна - оздоровлення і омолодження холодом >>

Последние публикации

Ми використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся з нашою «Політикою використання файлів cookie».