Солярій - одне з вдалих винаходів сучасної косметології. Він значно полегшує життя тим, хто хоче в будь-який час року мати гарну, рівну засмагу на обличчі й тілі. Цей чарівний замінник сонячних променів не втрачає своєї популярності з моменту виходу на б'юті-ринок. У цій статті ми детально розповімо про те, який вплив надає солярій на організм, в чому його плюси і мінуси.
Зміст
Думки про цей вид штучної засмаги неоднозначні: одні вважають, що ультрафіолетові промені шкідливі для організму, інші стверджують, що відвідувати солярій можна без шкоди для здоров'я, головне - правильно підібрати програму засмаги. Що ж, давайте з'ясуємо, чи шкідливий солярій для здоров'я людини насправді, і яка думка лікарів з цього приводу.
Як впливає солярій на організм?
На відміну від сонячних променів, ультрафіолет який використовується в солярії має певну довжину хвиль, що дозволяє мінімізувати його негативний вплив на організм. Параметри випромінювання підбираються індивідуально для кожної людини, в залежності від його типу шкіри. Так, для світлої шкіри безпечною вважається довжина хвиль 290-320 нанометрів, для смаглявої - 320-400 нанометрів. Сучасні солярії забезпечені системами, в яких закладено тип шкіри і відповідний йому режим засмаги. Чим же тоді може бути поганий солярій?
Справа в тому, що УФ-промені викликають фотохімічні реакції на шкірі, що призводить до серйозних наслідків. Так, шкода солярію для жінок полягає в тому, що в гонитві за шоколадною засмагою порушується допустима доза ультрафіолетового випромінювання, що часто призводить до опіків. До того ж ніжна шкіра почне передчасно старіти - стончиться і стане надмірно сухою.
Багато дівчат вважають за краще засмагати топлес. Але варто пам'ятати, що ультрафіолетові промені провокують онкозахворювання, в т.ч. молочної залози. Засмагаючи в солярії, груди слід захищати спеціальними пластиковими ковпачками, або використовувати наклейки на соски. І обов'язково дотримуватися графіка засмаги!
Для чоловіків солярій менш небезпечний, проте надмірне захоплення ним може також привести до проблем зі здоров'ям.
Важливо знати! Тривале перебування в солярії гальмує діяльність нервової системи!
Як засмагати в солярії без шкоди?
Салонна засмага безпечна, якщо у вас немає протипоказань до відвідування солярію. Про них ми розповімо трохи пізніше, а поки розглянемо, які правила при відвідуванні солярію потрібно дотримуватися, щоб отримати бажаний ефект без шкоди здоров'ю.
Правила здорової засмаги в солярії:
Як часто можна відвідувати солярій?
Поступова засмага - найбільш нешкідливий загар в солярії. Перший сеанс повинен тривати не більше 2-3 хвилин, максимальний час перебування в солярії не повинно перевищувати 10 хвилин.
Відвідувати солярій можна один раз в два дні, а після 5-6 сеансів бажано на 10 днів зробити перерву.
У деяких випадках солярій просто необхідно відвідувати. Навіщо, запитаєте ви? Справа в тому, що при грамотному підході, процедура забезпечує не тільки гарну засмагу, а й лікує різні захворювання.
Показання до солярію:
Солярій також допомагає позбутися від прищів на обличчі, так, у всякому разі, стверджують кваліфіковані косметологи. Головне, не перестаратися, так як після удаваного поліпшення через 1-2 тижні вугрова хвороба може загостритися.
Чи можна заповнити дефіцит вітаміну D?
Ультрафіолет сприяє виробленню відсутньої в організмі кількості вітаміну D. Але медики наголошують: для того, щоб поповнити свій організм необхідним вітаміном, зовсім не обов'язково йти в солярій, краще частіше гуляти надворі в сонячну погоду.
Як правильно відвідувати солярій в лікувальних цілях?
При відвідуванні солярію в лікувальних цілях потрібно обов'язково попередньо проконсультуватися з лікарем, який визначить доцільність цих процедур і призначить індивідуальний курс проходження лікування. Також необхідно заздалегідь ознайомитись з параметрами та характеристиками солярію, де ви плануєте проходити лікування.
Важливо пам'ятати, що один лікувальний сеанс повинен тривати не більше 5 хвилин, незалежно від виду захворювання.
Засмага в солярії має ряд серйозних протипоказань:
При вагітності солярій абсолютно протипоказаний. Справа в тому, що в зв'язку з гормональними змінами в організмі вагітних жінок, в тому числі і на ранніх термінах, тіло може покритися темними плямами. Крім того, це додаткове навантаження на організм, а ризик виникнення пухлин підвищується в рази.
При грудному вигодовуванні (лактації) солярій не можна відвідувати з аналогічних причин. Мамі, що годує краще почекати, поки завершиться період ГВ, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю.
У критичні дні походи в солярій також протипоказані. Це пов'язано з тим, що підвищення температури тіла може спровокувати сильну кровотечу, а через гормональні зміни, що відбуваються в організмі під час місячних, шкіра засмагне нерівномірно.
На б'юті-форумах часто запитують: чи можна засмагати в солярії після уколів ботокса і диспорта, а також процедур біоревіталізації, зокрема, збільшення губ гіалуронкою? Фахівці, що практикують в даній області, наполегливо рекомендують в перші 10-15 днів після ін'єкцій утриматися від відвідування солярію, так як через високі температури і УФ-випромінювання процес загоєння буде проходити повільніше і довше.
Після процедури депіляції, в тому числі шугарінга, солярій можна відвідати не раніше, ніж через добу, так як шкіра після видалення волосся дуже чутлива і випромінювання може спровокувати роздратування, алергічні реакції і гіперпігментацію.
Після лазерної епіляції потрібно почекати мінімум два тижні, і тільки потім планувати похід в солярій.
Якщо ви зробили тату на тілі, похід в солярій потрібно відкласти на місяць, так як свіже татуювання може швидко потьмяніти під впливом ультрафіолету.
Що стосується пірсингу, то солярій після проколу дозволяється відвідувати не раніше ніж через 2 тижні, так як свіжа рана буде довго і болісно гоїтися.
Наявність лишаю на тілі також може бути тимчасовим протипоказанням до відвідування солярію. По-перше, на тлі засмаги плями будуть виділятися ще більше, а по-друге, можливо прояв рецидиву. Засмагати після лікування можна не раніше ніж через 6-12 місяців, коли вирівняється колір шкіри.
Після мікроблейдінга не можна засмагати мінімум два тижні, так як УФ-промені можуть викликати роздратування пошкодженої шкіри.
Після чищення лиця фахівці рекомендують протягом тижня утриматися від засмаги в солярії, так як є ризик виникнення гіперпігментації.
Після сауни і моря засмагати в солярії можна не раніше ніж, через 3 дні, так як через водні процедури шкіра стає надто вразливою до випромінювання, і можуть з'явитися опіки.
З нарощеними віями солярій відвідувати можна, але тільки за умови, що очі будуть захищені спеціальними окулярами.
Зарубцьовані шрами, що з'явилися на тілі через різні травм, не є протипоказанням до солярію.
Сумісність відвідування солярію з різними захворюваннями
Вище йшлося про те, що солярій можна використовувати в лікувальних цілях. Зокрема, така засмага ефективна при псоріазі, бешиховому запаленні шкіри, бронхітах, трахеїтах, астмі, плевритах і т.п. Медики також рекомендують його при ревматизмі, атеросклерозі, артритах, наслідках переломів кісток, невралгії, вегетативно-судинної дистонії, травмах спинного мозку.
Чи можна відвідувати солярій, якщо є родимки?
При наявності родимок на шкірі солярій відвідувати можна, однак великі, опуклі утворення потрібно захищати спеціальними накладками і ні в якому разі не зловживати частими процедурами.
Якщо родимок на тілі занадто багато, фахівці не рекомендують захоплюватися солярієм, так як УФ-випромінювання може спровокувати їх ріст. Після видалення родимки, в тому числі, способом припікання, відвідування солярію і зовсім заборонено, до повного загоєння шкірних покривів.
Захоплення солярієм часто призводить до таких негативних наслідків, як опіки, почервоніння, висип, свербіж, набряк, прищі, температура, головний біль, пігментні плями, нові родимки, білі плями. Цих негативних наслідків можна уникнути, якщо дотримуватися рекомендацій фахівців (див. «Правила здорового засмаги в солярії»). Але що робити, якщо проблеми все-таки з'явилися? Розповідаємо, як впоратися з найбільш частими побічними ефектами.
Прибрати почервоніння з лиця і червоні плями на тілі допоможуть масла: соняшникове, оливкове, камфорне або реп'яхове. Заспокійливо діють на шкіру також мазі (наприклад, «Рятувальник»), відновлюючі спреї (наприклад, «Пантенол»). Зняти почервоніння можна і кремом після засмаги.
Обгорілі ділянки потрібно обробляти кремом для усунення опіків або ранозагоювальними засобами: маззю ( «Рятувальник»), спреєм (наприклад, «Пантенолом»).
Якщо свербить тіло, це означає, що у вас алергія на УФ-промені або на використані засоби для засмаги. Зняти свербіж допоможуть місцеві антигістамінні мазі (гелі) і лікарські препарати (наприклад, «Лоратадин»).
Якщо після солярію болить голова, це означає, що стався перегрів організму. Тіло потрібно якомога швидше охолодити. Випийте склянку прохолодної води і вийдіть на 10-15 хвилин на свіже повітря. Знеболюючі приймати не варто.
Якщо ви хочете мати засмаглу шкіру, але даний вид штучної засмаги вам протипоказаний або побічні ефекти виникають після кожного сеансу, замініть походи в солярій на інші варіанти.
Як можна засмагнути без солярію і при цьому не ходити на пляж? Замість солярію можна скористатися засобами для автозасмаги. Гідною альтернативою стане і миттєва засмага, яку можна отримати за одну процедуру. Вона абсолютно безпечна і нешкідлива, тому що засіб для засмаги - тростинний лосьйон - містить виключно натуральні компоненти. Єдиний мінус миттєвої засмаги в його короткочасному ефекті (7-14 днів).
Як і у будь якої косметологічної процедури, у солярію теж є свої «за і проти».
Плюси:
Мінуси:
Солярій забезпечує бажаний загар в будь-який час року без особливих на те зусиль. У той же час процедура має суттєві протипоказання і суворі обмеження, невиконання яких супроводжується серйозними побічними ефектами.
Чи варто засмагати таким способом, вирішувати вам. Якщо ви все-таки плануєте відвідувати солярій, спочатку об'єктивно оцініть своє здоров'я, стан шкіри і при необхідності проконсультуйтеся з фахівцем. І пам'ятайте: курс слід починати з мінімального часу, поступово збільшуючи його. Так ви гарантовано отримаєте бажаний результат без шкоди власному здоров'ю.
<< Процедура засмаги в горизонтальному солярії | Хамам - східні традиції здоров'я >>