Знайди свого майстра краси
Київ

Фотодинамічна терапія - що це за процедура і як вона проходить

Дата оновлення: 04-01-2021

Зміст

 1. Як працює фотодинамічна терапія?
 2. Види ФДТ
 3. Протипоказання
 4. Як проводять процедуру
 5. Реабілітаційний період
 6. Плюси фотодинамічної терапії

Фотодинамічна терапія (ФДТ) — метод апаратного лікування, при якому використовується фотосенсибілізатор. Цей пристрій активується при впливі світла, який генерується у вигляді хвиль певної довжини. ФДТ – один з найсучасніших, ефективних і малотравматичних методів лазерної терапії.

Процедура широко застосовується для лікування онкологічних, дерматологічних, гінекологічних, офтальмологічних захворювань. Її практикують також в косметології та стоматології.

Вартість сеансу ФДТ обличчя по Києву – від 700 грн.

Як працює фотодинамічна терапія?

В основі методу лежить принцип селективного руйнування тканин. Вперше ФДТ була використана на початку 1900-х років. Приблизно з 2001 року метод набув широкого поширення завдяки тому, що сучасні технології дозволили скоротити інкубаційний період до 30-60 хвилин. Сьогодні для ФДТ глибину проникнення світла обмежили приблизно до 1 сантиметра. Тому новоутворення повинні розташовуватися близько до поверхні шкіри, щоб промені на них подіяли.

Фотодинамічна терапія працює за поєднання трьох компонентів – фотосенсибілізатора, джерела світла та кисню. Така комбінація допомагає знищити патологічні клітини.

Види ФДТ

Фотодинамічна терапія застосовується в декількох напрямках:

 • Онкологія. ФДТ усуває новоутворення первинного, вторинного та метастатичного характеру, в тому числі рак грудей, стравоходу, шлунка, легенів, шкіри, ЛОР-органів.
 • Стоматологія. Метод використовується при лікуванні пародонтозу та зубних захворювань (гінгівіт, карієс, пародонтит).
 • Гінекологія. ФДТ дозволяє уникнути хірургічного втручання, яке може викликати безпліддя, і застосовується для лікування дисплазії шийки матки, цервіциту, лейкоплакії вульви, ендометріозу, кондилом, фонових захворювань шийки матки.
 • Косметологія. Фотодинамічна терапія використовується для омолодження шкіри.
 • Дерматологія. ФДТ застосовується в терапії акне, хронічних хвороб шкіри неінфекційної етіології, куперозу, вугрового висипу, вітіліго, мікозу, кератоми, гіперпігментації, розацеа.
 • Офтальмологія. Метод є гідною альтернативою лазерної хірургії в офтальмології і попереджає розвиток дегенерації сітківки ока.

Протипоказання

У цих випадках проводити процедуру заборонено:

 • високий кров'яний тиск;
 • психічні розлади;
 • порушення мозкового кровообігу;
 • ниркова недостатність;
 • гематологічні захворювання.

Перед початком курсу ФДТ обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

Як проводять процедуру

Спочатку наноситься або вводиться світлочутлива рідина (фотосенсибілізуючі агенти). Потім клітини-мішені піддаються впливу світла з певною довжиною хвилі, яка активує фотосенсибілізуючий препарат.

Механізм руйнування тканин залежить від присутності молекул кисню. Фотосенсибілізуючі агенти продукують активні кисневі форми, які руйнують патологічні тканини.

Етапи процедури

 • Ділянка шкіри, на який впливатимуть світлом, ретельно очищається.
 • Фотосенсибілізуюча рідина наноситься на всю оброблювану область шкірного покриву.
 • Препарат залишають на шкірі для інкубаційного періоду, тривалість якого залежить від пігментації шкіри та обраної зони.
 • Після періоду інкубації ділянка дерми піддається впливу лазера. У деяких пацієнтів при цьому з'являється відчуття тепла, поколювання, печіння.
 • Потім на оброблювану ділянку наноситься сонцезахисний крем.

По закінченню процедури лікар дає рекомендації по догляду за шкірою в домашніх умовах.

Залежно від оброблюваної області й часу інкубації може знадобитися різна кількість сеансів з інтервалом від 4 до 6 тижнів. В середньому проводиться курс з 4-6 процедур.

Фотодинамічна терапія проводиться в амбулаторних умовах без анестезуючих засобів. Процедура виконується дерматологами, онкологами та лікарями інших спеціалізацій, які пройшли навчання в цій галузі.

Реабілітаційний період

ФДТ викликає тимчасову чутливість до світла, в т. ч. сонячного. Світлочутливість зменшується з часом, залежно від використовуваного фотосенсибілізатора та його дози. Після процедури необхідно уникати сонця протягом 24-48 годин.

Після процедури можуть виникнути незначні побічні ефекти - легкий біль, почервоніння, припухлість та лущення шкіри, невелике печіння або свербіж. Вже через 48 годин неприємні відчуття проходять самі по собі.

Плюси фотодинамічної терапії

Лікування світлом є безпечною методикою та легко переноситься людьми будь-якого віку.

Інші переваги фотодинамічної терапії:

 • після ФДТ не з'являється рубцювання та видимих слідів маніпуляцій;
 • процедура практично безболісна та впливає точково на уражені тканини;
 • ефект видно вже після першої процедури;
 • фотосенсибілізатори практично не викликають алергії.

При застосуванні методики в гінекології у жінок зберігається репродуктивна функція. ФДТ також підходить для людей з ослабленим імунітетом.


Оцініть статтю:
(Голосів: 1. Рейтинг: 5 з 5)

<< Японський манікюр - SPA-догляд за руками   |   Масаж стоп - користь для всього організму >>

Последние публикации

Ми використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся з нашою «Політикою використання файлів cookie».