Знайди свого майстра краси

Кишкові інфекції: як розпізнати та допомогти собі

Дата оновлення: 14-03-2025

Кишковими інфекціями називається група захворювань, яка вражає шлунково-кишковий тракт. Викликаються вони різними збудниками (наприклад, вірусами, бактеріями, паразитами). Інфекції можуть призводити до виникнення неприємних симптомів, таких як діарея, біль у животі, нудота, блювота й загальна слабкість. Кишкові інфекції дуже небезпечні для маленьких дітей, людей літнього віку та осіб з ослабленим імунітетом. Тому важливо своєчасно діагностувати такий стан та лікувати його. Це допоможе уникнути ускладнень.

Причини виникнення кишкових інфекцій

Подібні стани викликають різні збудники. Серед них найчастіше діагностуються:

  • бактерії. Це може бути кишкова паличка чи інші різновиди патогенних мікроорганізмів. Вони потрапляють в організм через забруднену їжу, воду;
  • віруси. Найпоширеніші серед них – ротавірус, норовірус, аденовірус тощо. Саме вони здебільшого викликають кишкові інфекції у дітей;
  • паразити. Лямблії, амеби тощо. Вони вражають шлунково-кишковий тракт внаслідок недостатньої гігієни.

Загалом кишкові інфекції – це стани, які потребують якомога швидшого лікування. Запущене захворювання може призвести до складних наслідків.

Симптоми кишкових інфекцій

Прояви доволі яскраві, але кількість симптомів та їх тип залежить від того, який саме збудник провокує хворобу. Зазвичай присутня діарея. Це рідкі випорожнення, які можуть бути дуже частими та об'ємними. Присутній біль у животі. Його інтенсивність та локалізація різні. Часто спостерігаються здуття та бурчання. Нудота та блювота – теж поширені симптоми. Особливо в тому разі, коли причиною стало харчове отруєння або вірус.

До всього цього додаються слабкість та підвищена температура, втома, головний біль. Це вказує на інтоксикацію організму.

Перша допомога при кишкових інфекціях

Кишкова інфекція – доволі небезпечний стан, тому дуже важливо відразу почати діяти. Це допоможе полегшити симптоми та запобігти подальшому поширенню захворювання. Отже, необхідно:

  • відновити водний баланс. Через діарею та блювоту організм втрачає багато рідини та електролітів. Тому необхідно в достатній кількості пити воду. Також підійдуть чай, компот, спеціальні розчини для регідратації. Пити рекомендується часто й невеликими порціями, щоб не спровокувати блювоту;
  • дієта. На час загострення краще відмовитися від жирної, смаженої, гострої їжі, а також від продуктів, які здатні підсилити перистальтику. Це газовані напої, сирі овочі та фрукти, чорний хліб, бобові. Варто вживати виключно легку їжу й невеликими порціями.Складіть меню з рису, картопляного пюре, сухариків, бананів, вареного нежирного м’яса;
  • сорбенти. Найвідоміший із них – активоване вугілля. Сорбенти допомагають вивести з організму токсини та зменшити прояви діареї. Приймати їх необхідно за інструкцією, дотримуючись дозування.

Крім того, допоможуть засоби для полегшення симптомів. У результаті вдається зменшити частоту випорожнень, полегшити біль у животі. Це можуть бути симптоматичні засоби. Важливо пам'ятати, що вони не усувають причину діареї, а лише зменшують інтенсивність симптоматики.

При кишковій бактеріальній інфекції можуть назначатись протимікробні препарати. Наприклад, «Ніфуроксазид», купити який можна тут: https://www.add.ua/ua/medicamenti/l/marka_nifuroksazid/. Це кишковий антисептик, який допомагає боротися з інфекціями, спровокованими бактеріями. 

Враховуйте, що будь-які ліки потрібно починати приймати лише після консультації з лікарем. Він визначить тривалість терапії та дозування.

Профілактика кишкових інфекцій

Симптоми та можливі наслідки кишкових інфекцій – це дуже неприємно, тому краще вжити профілактичних заходів. У більшості випадків буде достатньо дотримуватися правил особистої гігієни – мити руки перед їдою та після відвідування туалету.

Крім того, приділіть увагу вибору їжі та напоїв. Споживайте виключно свіжі та якісні продукти. Питна вода повинна бути чиста – фільтрована, бутильована чи кип'ячена. Якщо продукту потрібна термічна обробка, то проводьте її правильно. Більшою мірою це стосується м’яса та риби. Важливо правильно зберігати продукти – дотримуйтесь температури та термінів.

Коли не варто відкладати звернення до лікаря

В окремих випадках необхідне термінове звернення до лікаря. Наприклад, не варто відкладати візит, якщо у вас сильне зневоднення, відчувається сухість у роті, спостерігаються спрага, запаморочення, слабкість. Також потрібна консультація лікаря при тривалості діареї понад 2 дні, а також у тому разі, якщо виявили кров у калі або є висока температура та сильний біль у животі. Не варто займатися самолікуванням, якщо характерні симптоми спостерігаються у дитини до 3 років.

Кишкові інфекції – це серйозні захворювання, тому важливо якомога швидше допомогти організму.


Оцініть статтю:
(Голосів: 1. Рейтинг: 5 з 5)

<< Татуаж і збільшення губ. Правильна послідовність процедур   |   Як запобігти утворенню тромбів: ключові методи профілактики >>

Останні публікації

0 коментарів