Знайди свого майстра краси

Сауна – гармонія гігієни та релаксу

Здоровий спосіб життя - це, перш за все, догляд за тілом і загартовуючи процедури. Ефективним засобом оздоровлення всього організму і зміцнення імунітету вважаються лазні і парні. У цій статті ми розповімо про користь сауни і тонкощах її відвідування.

Зміст

  1. Сауна - що це таке?
  2. Процедура
  3. Спа в сауні
  4. Протипоказання
  5. Сольова сауна

 

Сауна - що це таке?

Сауна (фін. Sauna) - це фінська баня, побудована з хвойних порід дерев, процедури в якій приймаються переважно в умовах сухого повітря.

Регулярне відвідування фінської сауни забезпечує гігієну тіла, покращує стан шкіри і дарує здоров'я всьому організму. Процедури допомагають зняти втому, вивести з організму шлаки, налагодити внутрішній обмін речовин, а словосполучення «сауна і схуднення» часто присутні в рекомендаціях фахівців-дієтологів.

Правильна фінська лазня обов'язково включає процедуру парення з березовим або ялівцевим віником (по-фінськи «Васта») і подальше занурення в прохолодний басейн (озеро). Великою популярністю користуються арома сауни з використанням настоїв і витяжок з різних цілющих трав, ефірних масел, а також сауни з гімалайської сіллю.

Види фінської сауни

Традиційна фінська сауна - це «суха» баня, що представляє собою приміщення з сухим паром, температура в якому досягає 90-100ºС, а вологість становить всього 5-10%. Не менш популярними є різновиди сауни з різними температурними режимами і можливістю зміни вологості повітря, які забезпечують додатковий комфорт для відвідувачів. Вологий пар в парильні отримують таким же способом як в російській лазні - поливаючи водою розжарені камені, розташовані в кам'яній печі. З цією метою найчастіше використовують камінь жадеіт: він довше тримає тепло і забезпечує «легкий» пар. Також вважається, що жадеіт володіє особливим ефектом омолодження.

Основні види традиційної фінської сауни:

  • громадська сауна;
  • сауна в багатоповерховому будинку (загальна);
  • сауна в квартирі.

Популярністю у фінів користуються і такі типи саун, як намет, бочка, крижана сауна.

Сауна-намет це переносна міні-парна, камені для якої розжарюються на вогнищі на вулиці, а потім укладаються в центрі намету в спеціальній ямці.

Сауна-бочка виконана у вигляді великої дерев'яної бочки, до днища якої прикріплено герметична пічка, що нагріває воду. За принципом дії сауна-бочка нагадує японську лазню офуро.

Крижана сауна об'єднує в собі парення з купанням в ополонці. В якості стін в сауні використовуються куски льоду, полки в ній дерев'яні, стеля - з утеплювача. Кам'яна піч нагрівається поза сауною і потім заноситься всередину. Пар в крижаній сауні густий і «м'який», а температура не перевищує 60-70ºС.

Відмінності сауни від інших видів бань

Сауна і лазня схожі тим, що і та і інша використовуються для гігієнічного догляду за тілом, відпочинку, накопичення нових сил і оздоровлення організму. В іншому ж фінська лазня істотно відрізняється від інших парних.

Головні відмінності сауни:

 

  • фінська сауна будується з дерева, в той час як східні лазні - з мармуру та керамічної плитки;
  • кількість приміщень у фінській сауні - три, в хаммамі їх може бути від трьох до шести, в російській лазні - два;
  • температура в сауні може досягати 100-120 ° C, в російській лазні вона піднімається до 70 ° C, в хаммамі і римській парній повітря прогрівається до 45-55 ° C;
  • вологість повітря у фінській сауні не перевищує 15%, в російській лазні вона становить 50-70%, в хаммамі - 98-100%;
  • оптимальний час одного заходу у фінській сауні становить 5-10 хвилин, в російській - 15-20 хвилин, в хаммамі можна перебувати кілька годин.

Переваги фінської сауни

І російська лазня, і хаммам, і римська парна, і фінська сауна по-своєму гарні і корисні. Стверджувати однозначно, що якась із них краще - безглуздо. Вибір парної - це виключно справа смаку і, звичайно ж, загального стану здоров'я. Проте, варто зазначити, що фінська сауна має свої особливості та переваги:

  • забезпечує повне розслаблення тіла;
  • покращує емоційний стан;
  • стимулює кровообіг і обмінні процеси;
  • позбавляє організм від шлаків;
  • зміцнює імунну систему,
  • підвищує працездатність;
  • дозволяє відновитися після сильних навантажень;
  • сприяє інтенсивному схудненню.

 

Процедура

Щоб процедура парення пішла на користь, а не на шкоду, необхідно знати, як ходити в фінську сауну. Почнемо з того, що для походу в парну необхідно виділити не менше 2-3 годин, а після неї не планувати важливі справи, давши можливість організму повноцінно відпочити.

 

Одягнутися краще у вільний одяг з натуральних тканин, щоб після розпарювання ви не відчували дискомфорт, намагаючись натягнути вузькі джинси і водолазку.

Як підготуватися до розпарювання

  • необхідно взяти: косметичні засоби, мочалку, віник для парення, рушник, простирадло, а також тапочки і фетрову банну шапочку на голову;
  • за години 2 до сауни слід трохи перекусити;
  • напередодні відвідин сауни варто відмовитися від прийняття алкогольних напоїв;
  • потрібно якомога більше приготувати пиття, адже в сауні разом з потом з організму виділяється і вода. В якості напою можна взяти очищену воду, зелений чай, відвар з трав, компот з ягід, фруктів.

Як проходить розпарювання

На «банних» форумах часто запитують: що роблять у фінській сауні і як взагалі потрібно в ній паритися?

Якщо говорити коротко, то процедура розпарювання у фінській сауні включає декілька заходів в парну, між якими потрібно відпочивати. Як стверджують фахівці, такий підхід до парення найбільш ефективний. Давайте розглянемо докладніше, як проходить процедура.

Як правильно паритися в фінській бані?

Перший візит не повинен перевищувати 4-8 хвилин, в залежності від ступеня сприйнятливості організмом високих температур. Час наступних заходів можна поступово збільшувати, але не довше 15 хвилин кожен. Варто відзначити, що початківці і ті, у кого зайва вага, можуть заходити в парильню частіше, але перебувати в ній бажано мінімальний час.

Після першого заходу, коли м'язи розігрілися, в парилці можна збільшити кількість пару і дати тілу гарненько пропотіти, поплескуючи себе віником.

Після кожного відвідування парильні потрібно робити перерву в 15-20 хвилин. У перерві між заходами рекомендується приймати прохолодний душ або занурюватися в басейн (річку, озеро). Також можна зробити легкий пілінг спини і стоп.

Правила поведінки в сауні:

  • в парну слід заходити тільки після душу;
  • перед заходом потрібно зняти прикраси;
  • волосся необхідно покрити шапочкою, на ноги взути тапочки;
  • в парильні потрібно знайти зручне місце, лягти і повністю розслабитися;
  • в перервах між заходами в парилку потрібно пити багато рідини;
  • їду в сауні не бажано приймати, так як її вживання створює додаткове навантаження на організм;
  • важливо дотримуватися режиму заходів;
  • між заходами слід приймати охолоджуючі водні процедури;
  • по завершенню процедур потрібно обов'язково прийняти душ;
  • перебувати в сауні в цілому можна не більше трьох годин.

Як часто можна відвідувати сауну?

Відвідування фінської сауни не відноситься до категорії щоденних гігієнічних процедур, до того ж надмірне захоплення високими температурами і часте розпарювання може негативно позначитися на стані здоров'я.

Оптимальним вважається похід в сауну один раз в тиждень. Такий підхід гарантує виключно користь і задоволення від банних процедур.

Спа в сауні

Особливою популярністю фінська сауна користується у жіночої половини. Як правило, відвідування сауни в спа-студії перетворюється в цілий ритуал по догляду за обличчям і тілом.

Незважаючи на велику кількість в магазинах готових косметичних засобів, шанувальниці банних ритуалів рекомендують користуватися в сауні натуральними засобами: медом, кавою, ефірними маслами, морською сіллю, гімалайською сіллю та ін. На основі цих компонентів виходять дивовижні скраби для тіла та маски.

 

Для тіла особливо корисний кавовий скраб, а якщо кава тонкого помелу, то таким скрабом можна очистити обличчя. Натуральні маски для обличчя можна робити найрізноманітніші, але при цьому бажано враховувати свій тип шкіри.

Як схуднути в сауні?

Сауна і схуднення: призначаючи курс лікування зайвої ваги, фахівці найчастіше використовують саме цю комбінацію процедур в комплексній програмі для схуднення. А все тому, що перебування у фінській сауні викликає рясне потовиділення і стимулювання обмінних процесів. Такий підхід до вирішення проблеми в поєднанні з правильним харчуванням і здоровим способом життя забезпечує швидкий результат.

Фінську сауну косметологи часто включають і в антицелюлітну програму. Великою популярністю у відвідувачок користується медовий антицелюлітний масаж, який допомагає впоратися навіть з найскладнішими явищами.

Рекомендуємо Вам скористатися нашим сайтом для пошуку майстра, щоб спробувати програму схуднення на собі. На Barb.ua представлені кращі масажисти Кривого Рогу, Києва, Дніпра, Херсона та багатьох інших міст.

Протипоказання

Сауна приносить користь для здоров'я - це факт. Проте, в деяких випадках вона може завдати відчутної шкоди здоров'ю.

Сауна протипоказана при:

  • гострих і інфекційних захворюваннях;
  • підвищеній температурі тіла;
  • туберкульозі;
  • онкології;
  • поганому згортанні крові;
  • схильності до кровотеч;
  • серцевих захворюваннях.

При застуді, з сухим кашлем сауну відвідувати можна і навіть потрібно. Як стверджують фахівці, розпарювання, рясне потіння і вдихання хвойних цілющих ароматів полегшить виділення секрету з бронхів, зміцнить імунітет і допоможе швидко впоратися з нездужанням.

При баланопоститі відвідувати сауну не рекомендується, так як при високій температурі патогенна мікрофлора почне розвиватися швидше.

При проходженні лікувальної терапії відвідування сауни слід узгодити з лікарем. У будь-якому випадку, під час уколів похід в лазню краще скасувати, щоб не спровокувати погіршення самопочуття.

При місячних відвідувати сауну вкрай небажано, так як нагрівання тіла може спровокувати сильну кровотечу.

Тренування не є протипоказанням до відвідування сауни. Проте, як рекомендують фахівці, заняття в цей день повинні бути середнього ступеня важкості, а після тренажерного залу в парильні знаходитися можна не більше 20 хвилин.

Вагітним жінкам сауна не протипоказана, проте в кожному конкретному випадку необхідно проконсультуватися з лікарем.

Дитячий вік також не є протипоказанням до банних процедур. Якщо дитина здорова, вона може перебувати в сауні під наглядом дорослих, але час перебування в парній не повинен перевищувати двох-трьох хвилин.

Сольова сауна

Сольова сауна - це так звана гімалайська сауна, стіни якої покриті шаром натуральної гімалайської солі. Така лазня вважається надзвичайно корисною, так як при нагріванні приміщення повітря насичується наявними в солі барієм, залізом, магнієм, йодом, кальцієм, марганцем і ін. корисними мікроелементами. Процедури в такій сауні надають оздоровчий ефект на весь організм і, в першу чергу, на органи дихання.

Показання:

  • легеневі захворювання (бронхіти, бронхіальна астма, пневмонія);
  • риніт, гайморит;
  • ангіна;
  • простудні захворювання;
  • реабілітація після операцій на легенях і дихальних шляхах;
  • шкірні захворювання (екзема, дерматити і т.д.).

Протипоказання:

  • інфекційні захворювання;
  • хронічні хвороби в стадії загострення;
  • підвищена температура тіла;
  • гнійні процеси в організмі.

Сауна однозначно корисна: вона відмінно очищає шкіру, виводить шлаки з організму, посилює обмін речовин, знімає втому і наповнює тіло новою енергією. Однак варто пам'ятати, що при користуванні парною необхідно слідувати правилам і рекомендаціям фахівців і суворо дотримуватися режиму - тільки в тому випадку відвідування сауни піде на користь.


Оцініть статтю:
(Голосів: 4. Рейтинг: 4,8 з 5)

<< Фітобочка - сауна з оздоровчим ефектом   |   Лазня - відпочинок з користю для здоров'я >>

0 коментарів